Boarea + Biarea
170 KVM + 20 KVM
Hall/Allrum
Entré till en stor hall/allrum. Här har enligt originalritningen tidigare varit ett sovrum i anslutning till hallen. Stor yta med flera möbleringsmöjligheter och en inbyggd garderob. Det inns även ett förråd under trappen. Ekparkett på golvet och ljusa tapeter på väggarna. Här sitter även en av de 2 luft/luftvärmepumparna.
Sovrum 1
Sovrum som är enkelt att möblera och med en inbyggd garderob. Matta på golvet och ljusa tapeter på väggarna.
Gillestuga
Stort utrymme med flera möbleringsmöjligheter och användningsområden. Ytskikten är inte helt färdigställda med träpanel delvis på tak och väggar, samt en målad tegelvägg.
Bastu
Nås från hallen och utanför bastun finns även ett utrymme som kan inredas eller användas för förvaring.
Tvättstuga
Tvättstuga med dusch. Klinkergolv och stor arbetsyta på bänkar samt mycket förvaring i flera skåp. Här finns en tvättho och tvättmaskin, torktumlare och mangel i äldre skick.
Pannrum
Pannrum som tidigare även använts som förråd. Klinkergolv.
WC
Nås från hall. Badrumsskåp med spegelluckor och belysning ovan. Handfat och WC.
Vardagsrum, övre plan
Från entréplanets trapp nås den häftiga övervåningen med stor yta fördelat på ett stort vardagsrum och matdel, samt en typ av hall eller allrum vid trappen. Nära trappen finns utgång till balkong. Vardagsrummet har stora fönsterpartier med häftig utsikt tack vare husets läge på höjd. Här finns flera möbleringsmöjligheter och en eldstad med insatskamin pryder väl sin plats i ett hörn. Från matdelen finns en utgång till uteplatsen. Ekparkett på golvet och ljusa tapeter på väggarna.
Kök, övre plan
Trivsamt kök med bra arbetsyta på lång köksbänk, samt bra förvaring i flera skåp och lådor. Utgång till uteplatsen. Här finns även plats för matgrupp, och från köket nås matdel och vardagsrum. Köket går i vitt med kakel ovan köksbänk samt matta på golvet och ljusa tapeter. Här finns diskmaskin, ugn med spishäll, fläkt och kyl och frys i fullhöjd.
Sovrum 2, , övre plan
Master Bedroom med utgång till uteplats och tomt. Här finns även en helväggsgarderob med spegelskjutdörrar. Trälaminat på golvet och ljusa tapeter på väggarna.
Sovrum 3, , övre plan
Även detta ett rymligt sovrum med plats för det mesta. Laminatgolv och ljusa tapeter på väggarna.
Badrum, , övre plan
Rymligt badrum med stort fönster. Här finns idag wc, handfat, bidé och dusch. Matta på golvet och våtrumstapet på väggarna.